недела, 29. ноември 2020. Вести денес: 24
home Вести

Јанева фрапирана што ја поврзуваат со „Рекет“, имала оправдана причина за разговорот со Камчев

Јанева фрапирана што ја поврзуваат со „Рекет“, имала оправдана причина за разговорот со Камчев

По снимките кои беа објавени во јавноста и во кои има и телефонски разговор помеѓу Орце Камчев и Бојан Јовановски, а во кој се слуша и гласот на специјалната обвинителка Катица Јанева, шефицата на СЈО испрати писмена изјава во врска со овие случувања.

Таа вели дека за изјавата во која му вели на Камчев дека се ќе биде во ред, во тој момент имала оправдана причинина.

Изјавата на специјалната обвинителка Јанева ви ја пренесуваме интегрално :

Ја слушнав снимката, објавена на порталите поврзана со случувањата за случајот „Рекет”. Фрапирана сум како моите постапки како Специјален јавен обвинител се донесуваат во каква била корелација со случајот „Рекет”. Како Специјален јавен обвинител моја обврска е да контактирам со сите осомничени како и со други лица во врска со кривичните постапки кои се водат во ова Јавно обвинителство и од сите нив да се обидам да извлечам што поголем број на инфорамции како би ја подобрила позицијата во контекст на осомничените за секоја истрага/предмет поединечно. Сум разговарала за зголемување на степенот на соработка со осомничените, за откривање на нови сознанија во корист на истрагата, поточно, за подобрување на нашите позиции како јавни обвинители, но во никој случај и во ниеден момент не сум тргувала со никакво влијание, не сум ја злоупотребила својата функција и не сум постапувала спротивно на законот. Обвинител е секогаш обвинител, па и кога разговара со осомничени по телефон, а за ваква изјава во тој момент имаше оправдана причина.

Ги повикувам истражните органи што е можно побргу да ја завршат истрагата, да ги приберат сите докази и да ги завршат сите форензички вештачења поврзани со случајот „Рекет”, за целосно расчистување на овој случај и обелување на моето име.

Откако ќе бидат презентирани десетината истраги подготвени за брзо процесирање, од страна на СЈО многу нешта ќе бидат појасни за јавноста. Во тие истраги се осомничени и се надевам дека ќе бидат обвинети многу поранешни и сегашни функционери во власта и значајни личности во партиите, па од таму е јасно зошто некој со сите сили и со невидена медиумска хајка се обидува да го загрози мојот и кредибилитетот на СЈО како и на сите други обвинители, а со тоа се обидува да ги уништи кривичните предмети кои се водат во обвинителството. Се надевам дека тоа нема да се случи.

Очекувам пратениците на седница на Собранието на РСМ, во најбрз можен рок да го донесат Законот за ЈО на РСМ.

Откако ќе се вратат сите обвинители од ЈО од годишен одмор, пред донесување на законот за ЈО, ке има целосен отчет за досега сработеното во врска со истрагите и предистрагите кои се водат во СЈО. Тоа е моја обврска и задача која ќе ја презентирам пред јавноста и надлежните институции, со што ќе бидат отстранети сите евентуални притисоци кои би можеле да ги имаат обвинителите во СЈО кои и досега си ги работеа сите кривични предмети, се разбира во заедничка кординација со мене. Потоа очекувам овие предмети кои се во СЈО, да продолжат да се работат од страна на надлежното обвинителство, со што ќе се продолжи борбата против корупцијата и борбата за владеење на правото.

Инаку уторото видео кое го објави италијанскиот весник „Ла Верита“ утрово само ја потврдуваат изјавата на неодамнешното емитување на емисијата КОД на телевизија Телма каде беше објавено дека Катица Јанева преку интерфон му порачала на бизнисменот Орце Камчев дека се ќе биде ОК.

Во неодамнешниот текст на Expres.mk исто извори блиски на истрагата за случајот „Рекет“ потврдија дека Камчев немал доверба во Боки 13, по што самата Катица Јанева му порачала дека ќе ја заврши работата.

Ова е доказ дека Јанева не само што го слушала договорот за рекет, туку и самата учествувала во него.

Видеото кое КУРИР утринава го објавија веднаш откако весникот го сподели на својот сајт можете да го слушнете во продолжение и да се уверите за што точно станува збор во телефонскиот разговор.

Коронавирус