петок, 3. декември 2021. Вести денес: 150
home Вести

Јанакиески го прекина штрајкот со глад

Јанакиески го прекина штрајкот со глад

Поранешнот министер Миле Јнанакиески го прекинал штрајкот со глад во затворот „Скопје“ во Шуто Оризари.

Бидејќи тој неодамна заврши во болница, од медицинскиот тим бил советуван да го прекине штрајкот со глад за да може да ја издржи терапијата која ја прима.

Неговите адвокати велат дека судија за извршување на санкции редовно прави посета во затворот и очекуваат обвинителството во наредниот период да донесе предлог за поблага мерка што би значело преместување на Јанакиески од затворски во куќен притвор.

Ексминистерот Миле Јанакиески обвинет за повеќе предмети кои го води Специјалното јавно обвинителство.

Најнови вести

Коронавирус