четврток, 25. февруари 2021. Вести денес: 14
home Вести

Извештајот за разрешување на Јанева пред пратениците

Извештајот за разрешување на Јанева пред пратениците

Во собраниска процедура од денеска се очекува да влезе извештајот на Советот на јавни обвинители за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Новоизбраниот претседател на Советот Ацо Колевски потврди дека уште во четвртокот до законодавниот дом бил испратен извештајот дека се исполнети условите за почнување постапка за разрешување на Јанева, која е во притвор како осомничена за случајот „Рекет“.

Според собраниската процедура, претседателот на собраниската Комисијата за избори и именувања, Илија Димовски, треба да закаже седница на која ќе се одлучува за разрешувањето на Јанева.

Тој во петокот изјави дека штом го добие извештајот ќе пристапи итно во насока на забрзување на постапката.

Се уште не се знае дали за него комисијата ќе расправа зад затворени врати или на јавна седница. Можноста за разгледување зад затворени врати, како што посочуваат од законодавниот дом, е поради сензитивноста на судските истраги кои се уште се во тек.

Евентуалната одлука на Собранието за разрешување на Јанева, согласно процедурата, повторно треба да се најде пред Советот на јавни обвинители.

МИА

Коронавирус