среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Изречени пресудите за случајот „Труст“

Изречени пресудите за случајот „Труст“

Основниот суд Скопје 1 Скопје денес ги изрече пресудите во случајот „Труст“.

Бизнисменот Сеад Кочан доби шест години затвор и забрана во времетраење од три години да биде управител и одговорно, додека Василије Авировиќ доби затворска казна од три години

Судијката Лидија Трајковска Зимбовска додаде дека фирмите „Силекс Неметали“ и „Трансмет“ одговорни за кривичното дело треба да платат 2 милиони денари, кои треба да ги платат во рок од 30 дена од правосилност.

Третиот обвинет, Сафет Ватиќ во случајот беше ослободен.

Коронавирус