среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Изречена пресудата за Бобан Илиќ

Изречена пресудата за Бобан Илиќ

Денеска во судот во Куманово беше изречена пресудата за обвинетиот Бобан Илиќ, кој се товари за тешки дела против безбедноста во сообраќајот, откако првичното дело беше преквалификувано од убиство во сообраќајка со смртни последици.

Судот во Куманово му изрече 6 години затворска казна на 30 годишниот Илиќ, кој со своето возило на 25 јуни 2016 година го усмрти четиригодишниот Алмир Алиу.

Илиќ првично беше обвинет за „Убиство со умисла“, но откако ОЈО достави две нови вештачења, следеше преквалификување на делото во „тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“ од страна на кумановскиот суд.

По ваквата одлука на судот, следеа бурни реакции јавноста, по што беа одржани и неколку протести во Скопје и Куманово.

Најнови вести