вторник, 28. март 2023. Вести денес: 51
home Вести

Измените на Изборниот законик по итна постапка пред пратениците

Измените на Изборниот законик по итна постапка пред пратениците

Владата во собраниска процедура ги пушти измените на Изборниот законик, потврдуваат од кабинетот на Талат Џафери.

Предлогот на Владата е веќе ставен, по итна постапка, на денешната пленарна седница на Собранието, на што реагира опозицијата.

Измените предвидуваат членовите на ДИК да се бираат со просто мнозинство од 61 пратеник, а не како што е досега со двотретинско.

Целта е да се деблокира изборот на ДИК за да може да почнат подготовките за референдумот.

МИА

loading...

Најнови вести