вторник, 28. септември 2021. Вести денес: 174
home Вести

„Излези и гласај“ бара демократски и слободни избори: Ние избирачите вистински да избираме, а не само технички да гласаме

„Излези и гласај“ бара демократски и слободни избори: Ние избирачите вистински да избираме, а не само технички да гласаме

„Култура на лично гласање, излези и гласај“ вчера беше промовирана од гласачи организирани во граѓанска акција за Македонија.

-Загрижени за иднината на Република Македонија, ние избирачите бараме државата и власта да организираат и спроведат демократски, фер и слободни избори. Предвремените парламентарни избори 2020-та се шанса ние избирачите вистински да избираме, а не само технички да гласаме. Бараме од носителите на листите во изборната трка да се откажат од триковите, притисоците, заканите и лагите кон избирачите. Ќе направиме се за да го стопираме поткупувањето на гласачите, да ги осудиме заканите и притисоците врз избирачите, да се прекине со агитација на денот на гласањето, порачаа тие.

Целите изјави на „Излези и гласај“, погледнете ги во продолжение.

Коронавирус