понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 5
home Вести

Изгаснат големиот пожар на Попова Шапка

Изгаснат големиот пожар на Попова Шапка

Тетовските пожарникари вчера гасеа голем пожар на отворен простор во неспоредна близина на Попова Шапка. Станува збор за површина што е во правец кон пределот каде има поставено повеќе телекомуникациски репетитори.

-Пожарот беше изгаснат околу 14 часот и 30 минути. Ни беше потребно два часа да го ставиме под контрола. Тоа беше голема површина, а освен пет пожарникари со два против пожарни камиони работевме во координација и помош на Центар за управување со кризи, Дирекција за заштита и спасување, ЈП национални шуми, ЕЛЕМ како и граѓани. Спречивме пожарот да се прошири и да ја зафати цела Шара затоа што дуваше силен ветер, изјави Ука Алити, командант на тетовската противпожарна единица.

Пожар на отворено имало и во пределот на Вратница каде исто така интервенирале тетовските пожарникари.

Локални избори 2021