среда, 2. декември 2020. Вести денес: 214
home Вести

Изгаснат е пожарот кај Едрениково

Изгаснат е пожарот кај Едрениково

Околу 6 часот утрово изгаснат е големиот пожар кој избувна вчера попладне во месноста Ташли Баир над селото Едрениково, во општина Василево, информираше командирот на Територијална противпожарна единица на Струмица, Александар Гудев.

-Синоќа околу 23 часот пожарот беше ставен под контрола и во текот на ноќта и во раните утрински часови успеавме да го изгаснеме, рече Гудев.

Во гаснењето на пожарот учествуваа шест противпожарни возила и 25 пожарникари.

Синоќа пожарот се префрли кон населеното место Владевци и се доближи на неколку стотина метри до магистралниот пат Струмица-Радовиш.

Чадот од пожарот можеше да се забележи од Струмица и околните места, а според досегашните информации изгореа сува трева и ниско стеблеста шума на голема површина.

Коронавирус