среда, 2. декември 2020. Вести денес: 174
Во живо

Протест во Куманово – „Оставка на Заев, слобода на народот“!

home Вести

Изборите ќе се одложат

Изборите ќе се одложат

Лидерите на политичките парти на денешната средба кај претседателот Стево Пендаровски се согласија дека треба да бидат одложени парламентраните избори на 12 април.

Приоритет во актуелната ситуација со коронавирусот треба да бидат животите и здравјето на граѓаните, заклучиле партсиките преставници.

На средбата присуствуваа лидерите на СДСМ, Зоран Заев, на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, на Алтернатива Африм Гаши и на Движењето БЕСА, Билал Касами. Во име на ДУИ на состанокот присуствуваат Бујар Османи и Изет Меџити, а од ДПА учествуваа Орхан Ибраими и Фримзим Даути. На средбата присуствуваа и претседателот на Собранието Талат Џафери и претседателот на Владата Оливер Спасовски.

МИА

Коронавирус