понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 180
home Вести

Иванов: Од нас зависи дали правно ќе се укинеме како народ и ќе дозволиме некој друг да ни го толкува минатото и одзема иднината

Иванов: Од нас зависи дали правно ќе се укинеме како народ и ќе дозволиме некој друг да ни го толкува минатото и одзема иднината

Од нас зависи дали ќе ја сочуваме одлуката од првиот референдум за Република Македонија во која ќе бидеме свои на своето или правно ќе се укинеме како народ и ќе дозволиме некој друг да ни го толкува минатото и да ни ја одзема иднината, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, за време на посетата на македонската заедница во Њу Џерси.

Тој, како што соопшти неговиот кабинет, смета дека конечната одговорност е на македонските граѓани, бидејќи, како што вели, каква Македонија ќе изградиме, таква ќе ја имаме.

-Од нас зависи дали ќе ја сочуваме одлуката од првиот референдум за Република Македонија во која ќе бидеме свои на своето, во која нема да се воздржуваме да кажеме дека сме Македонци, дека нашите предци биле Македонци. Или, ќе се одлучи да се поништи одлуката од претходниот референдум од 8 септември 1991 година. Дали правно ќе се укинеме како народ и ќе дозволиме некој друг да ни го толкува минатото и да ни ја одзема иднината“, рече претседателот Иванов, кој во Сидер Гроув, Њу Џерси, ја посети Македонската православна црква „Св. Кирил и Методиј“.

Претседателот Иванов од денеска во Њујорк го започнува учеството на 73. Генерално Собрание на Обединетите Нации. Предвидено е претседателот Иванов да се обрати пред Генералното Собрание на ОН на 27 септември.

Најнови вести

Коронавирус