понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 159
home Вести

Иванов, Мицкоски, Заев и Ахмети утре ќе ја разгледуваат рамката од Нимиц

На состанокот, како што соопшти МНР, ќе учествуваат претседателот Ѓорѓе Иванов, премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и претседателот на ДУИ Али Ахмети.
Иванов, Мицкоски, Заев и Ахмети утре ќе ја разгледуваат рамката од Нимиц

Државно-политичкиот врв утре ќе одржи координативен состанок на кој ќе се разгледува иницијалната рамка за решавање на разликата околу името меѓу Македонија и Грција, што ја предложи медијаторот на Обединетите нации Метју Нимиц на 17 јануари во Њујорк.

Состанокот се одржува на иницијатива на Министерството за надворешни работи во Клубот на пратеници во 18 часот.

На состанокот, како што соопшти МНР, ќе учествуваат претседателот Ѓорѓе Иванов, премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и претседателот на ДУИ Али Ахмети.

Посредникот на ОН Метју Нимиц, како што е најавено, следната недела ќе ги посети Грција и Македонија. Нимиц ќе биде во Атина на 29 и 30 јануари, а во Скопје на 31 јануари и 1 февруари.

Најнови вести

Коронавирус