недела, 5. декември 2021. Вести денес: 78
home Вести

Исмаили од ДУИ: Заев ќе се откаже од референдум, спорот со името ќе се реши на ист начин како договорот со Бугарија

Исмаили од ДУИ: Заев ќе се откаже од референдум, спорот со името ќе се реши на ист начин како договорот со Бугарија

Пратеникот од ДУИ, Реџаил Исмаили во емисијата 200 која ќе се емитува денес најави дека Заев ке се откаже од евентуален референдум за името и дека прашањето ќе биде решено како меѓународен договор исто како со Бугарија.

-Да го ратификуваме договорот на начин како со Бугарија и да го решиме проблемот без да оставаме простор, ако оставиме простор на референдуми, прашањето не може да се реши, ова би било најдоброто решение, рече Исмаили.

На прашањето, дали може да се случи нов момент во кој премиерот Заев ќе се откаже од референдумот како идеа, Исмаили одговори дека според него последниот апел од ЕУ беше во оваа насока.

-Јас верувам дека последниот апел од Европската Унија е во оваа насока, рече Исмаили.

Коронавирус