сабота, 29. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Интервју за бриселски „Еуроактив“: Заев претставен како премиер на Република Северна Македонија

Интервју за бриселски „Еуроактив“: Заев претставен како премиер на Република Северна Македонија

Во интервју за бриселскиот портал „Еуроактив“, новинарот го нарече Заев премиер на Република Северна Македонија, новото име кое е договорено како спогодба меѓу Атина и Скопје.

Запрашан дали компромисот е добар, со оглед на фактот дека пристапните преговори се закажани за наредната година, премирот одговори:  „Црна Гора ги започна преговорите по седум ипол месеци по одлуката на Европската комисија, Србија по девет и пол, а ние по 12 месеци.“

Заев истакнал дека во меѓувреме неопходно е да помине референдумот во земјата за да може да се направат неоподните припреми за 2019 година.

Во однос на ставовите на опозициската ВМРО ДПМНЕ, тој кажа: „Постои контрадикција, но ако сме за ЕУ и НАТО, мора да бидете спремни за компромис.“

Коронавирус