сабота, 3. јуни 2023. Вести денес: 51
home Вести

Интерпол не го бара убиецот на Никола Саздовски (ФОТО)

Интерпол не го бара убиецот на Никола Саздовски (ФОТО)

Меѓународната полициска асоцијација Интерпол воопшто не го бара го Јетон Љужа, третоосомничениот за убиството на Никола Саздовски- Саздо.

Според МВР по одлуката на Јавното обвинителство Интерпол од 28 јули го бара Лужа, но на официјалната страна на Интерпол таква информација нема.

Фејсбук групата Следиме открива дека Интерпол воопшто не започнала формална потрага преку нивниот интернет портал.

На својот портал Интерпол бара 4 лица од Македонија, а еден од бараните криминалци го бара двапати.

Посебен начин на потрага која не мора да биде објавена на интернет е комуникација со националните полиции членки на Интерпол.

Јавното обвинителство потерницата за Лужа ја објави по реакциите на јавноста дури 20 дена откако почина Никола Саздовски, а двајцата првообвинети беа притворени.