четврток, 17. јуни 2021. Вести денес: 42
home Вести

Интензивни снежни врнежи, забрана за камиони на Тетово- П.Шапка

Интензивни снежни врнежи, забрана за камиони на Тетово- П.Шапка

Поради интензивни врнежи од снег се воведува забрана за движење на тешки моторни возила на патниот правец Тетово- П.Шапка и се препорачува задолжителна употреба на зимска опрема за лесни моторни возила и автобуси на истиот патен правец.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Снег со слаб интензитет провејува во Прилеп и на планинскиот премин Стража.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

ЕУРО 2020

Македонија