среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Вести

Иницијативата Правда за Никола Груевски достави писмо до претседателот Иванов

Иницијативата Правда за Никола Груевски достави писмо до претседателот Иванов

Претседателот Ѓорѓе Иванов да го спречи политичкиот прогон во Македонија и да не дозволи затворите да се исполнат со политички затвореници, напишаа вечерва во писмото претставниците на иницијативата Правда за Никола Груевски кое го доставија до Кабинетот на претседателот.

-Доставувам писмо во кое ние како иницијатива ги образложивме сите наши видувања, сите наши ставови по однос на она што се случува со политичкиот прогон во Македонија, истакна Трајковски.

На прашање што е за нив политички прогон, тој рече дека СЈО кое е формирано со политички договор е противуставно, како и дека сите нивни обвиненија кои ги имаат поднесено во судот се базирани на незаконски стекнати материјали кои, како што рече, согласно законот за кривична постапка не можат да претставуваат доказ во судска постапка.

Трајковски наведе дека претседателот знае за сите случувања кои се политички прогон во Македонија.

Најнови вести

Коронавирус