сабота, 4. декември 2021. Вести денес: 81
home Вести

„Инфомакс“: Уапсениот македонски државјанин во Србија, другар на Заев и Ахмети

„Инфомакс“: Уапсениот македонски државјанин во Србија, другар на Заев и Ахмети

Шефшет Демировски најверојатно е уапсениот македонски државјанин кој од фабриката за оружје „Први Партизан“ од Ужице крадел трговски тајни и документи за производство на муниција со калибар 12.7 мм, пишува порталот Инфомакс.

Во акција на Безбедносно-информативната Агенција (БИА) на Србија, вчера се уапсени тројца шпиони кои краделе, а потоа препродавале документи и проекти на фабриката за оружје „Први Партизан“ од Ужице.

Помеѓу останатите, споменат е и македонски државјанин со инцијали Ш.Д. сопственик на компанијата „Арс Група“. Од краткиот увид во трговскиот регистар во Македонија, не постои таква компанија која се занимава со индустрија слична на онаа од интерес тројцата уапсени, но постои компанија „АТС Груп“ чиј сопственик е Шефшет Демировски, што пак одговара на иницијалите објавени во српските медиуми, стои во текстот на порталот.

„АТС Груп“ во јули оваа година инвестираа три милиони евра во фабрика во Македонија, во индустриската зона Визбегово, каде се произведуваат производи од композитни материјали за безбедносните служби.

Шефшет Демировски и неговата компанија во Македонија беа промовирани со голема помпа, а на отворањето на фабриката гостин, помеѓу останатите беше и Зоран Заев и Радмила Шекеринска.

Покрај нив, на отворањето на фабриката беше и шефот на ДУИ Али Ахмети и министерот за економија од редовите на интегративците Крешник Бектеши.

Коронавирус