сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 76
home Вести

Инфектологот Марковски објаснува како да разликуваме обичен грип од коронавирус

Инфектологот Марковски објаснува како да разликуваме обичен грип од коронавирус

Во „Клик Плус“ вечерва гостува проф. д-р Вело Марковски. Темата е коронавирусот, а Марковски објасни како да се разликува коронавирусот од обичен грип.

„Треба да ги разликува науката, но не само кај нас, туку во речиси држави нема некоја силна инфектологија, и не се вклучени луѓето кои се најстручни во горнореспираторни инфекции. Најголемиот проблем сега ќе прави грипот и обичната настинка. Аденовирусите се најпрви на листата, па доаѓаат риновирусите, а коронавирусот се четврти на листата. Над 200 риновируси даваат обична настанка. Нормално е во сезоната да имаме 3-4 епидемии со риновируси и аденовируси. Риновирусот на пример нема температура и не бара отсуство од работа“, рече Марковски.

Целата изјава низ видео:

Коронавирус