вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 18
home Вести

IN MEMORIAM: Почина Ратка Димитрова

IN MEMORIAM: Почина Ратка Димитрова

Ратка Димитрова, пратеничката од првиот парламентарен состав, почина на 80-годишна возраст.

Таа беше координатор на првата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието во период од 1991 до 1994 година.

Димитрова е мајка на политичарот и доскорашен министер за надворешни работи, Никола Димитров.

Покрај работата како пратеник, таа имаше богата кариера како виолинистка со бројни концерти во Македонија и пошироко.

Коронавирус