вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 67
home Вести

Името на арената „Филип Втори“ заминува во историјата- новото име е „Тоше Проески“

Името на арената „Филип Втори“ заминува во историјата- новото име е „Тоше Проески“

Утрово на редовната 129 седница на македонската влада, била донесена одлука за преименување на скопскиот стадион во Национална арена „Тоше Проески“, соопшти на „Твитер“ портпаролот на Владата Миле Бошњаковски.

Тој додаде дека преименувањето на арената е во чест на личноста која остави траен белег на македонската и регионална современа историја.

Коронавирус