вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 14
home Вести

Илиоски до Тунтев: Не лажете дека го менувате БЈРМ, го менувате уставното име, Република Македонија

Илиоски до Тунтев: Не лажете дека го менувате БЈРМ, го менувате уставното име, Република Македонија

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Зоран Илиоски на денешната седница на Собранието на Република Македонија им порача на пратениците на СДСМ да не го ставаат во заблуда народот дека се менува привремената референца БЈРМ бидејќи вистината е дека се менува уставното име, Република Македонија.

-Доста ги манипулирате граѓаните дека се менува референцата БЈРМ, кажете дека се менува името Република Македонија во Република Северна Македонија. За да има светла иднина оваа држава треба да седнете и да сработите нешто. Доста го плашите народот дека е крај на светот ако не помине договорот, истакна Илиоски.

Тој додаде дека како пратеник и сите останати претеници немаат мандат да го менуваат уставното име на Република Македонија и дека денешната точка на дневен ред е против волјата на граѓаните.