сабота, 31. октомври 2020. Вести денес: 31
Во живо

ВМРО-ДПМНЕ на протест пред Регулаторната комисија за енергетика против поскапената струја

home Вести

Игра со државните симболи: Македонското знаме исчезна и од Струга (ФОТО)

Игра со државните симболи: Македонското знаме исчезна и од Струга (ФОТО)

Македонското знаме е симнато од јарболот во Струга, а претходно тоа се случи во повеќе градови и општини низ Македонија.

Инаку, тоа не може да го направи било кој, без одлука на властите.

Јарболот на кој стоеше државното знаме се наоѓа во кругот на МВР Струга.

Вчера државното знаме беше симнато и од јарболот на врвот на Водно над Скопје.

Во врска со тоа, професорот д-р Љубомир Цуцуловски иронично коментира на Фејсбук:

– Откако го симнаа/отстранија државното знаме од врвот на Водно (Крстовар) не можам да видам од каде дува ветрот. Можеби тоа е целта?- прашува Цуцуловски.

Коронавирус