сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 0
home Вести

И утринава воздухот загаден во Македонија, Центар најзагаден во Скопје

И утринава воздухот загаден во Македонија, Центар најзагаден во Скопје

Воздухот во Македонија и утрово е загаден, покажуваат мерните станици за квалитет на воздухот.

Мерните станици во земјава покажуваат дека утринава воздухот е најзагаден во Општина Центар.

Потоа следат Ректоратот при УКИМ, па потоа Тетово, Куманово, Струмица и Општина Гази Баба.

Вчера пак, најзагадено беше во Битола каде присуството на ПМ10 честички беше 502 µg/m3, како и во Скопје, каде имаше 151 µg/m3.

Коронавирус