петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 15
home Вести

И Никола Димитров се сложува со Бојко Борисов: Потребно е „зреење на македонскиот народ“ (ВИДЕО)

И Никола Димитров се сложува со Бојко Борисов: Потребно е „зреење на македонскиот народ“ (ВИДЕО)

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во целост се сложува со мислењето на бугарскиот премиер Бојко Борисов, дека е потребно „зреење на македонскиот народ“.

Борисов ваква изјава даде пред неколку дена во Брисел, каде посочи дека Македонците треба уште да зреат за да добијат датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ, јавија бугарските медиуми.

На новинарско прашање за одлагањето на датумот тој одговорил:

-Тие имаат уште многу работи да поправат. Да не ме разберат погрешно, но додека се споро дали Гоце Делчев е Бугарин, дали е Бугарин-таа малопродажба на едни херои, кои реално се бореле за Бугарија и за Македонија, за родниот крај, и најубавите песни се поврзани со нив…И опозицијата постајно ќе ме потпрашува што прави комисијата…Нека созреат. Не можам тоа да го дозволам. Бугарија стори се и тие се вивнаа кон небото. Сега тие требало да прават компромиси во комисијата и антибугарска реторика!

Истото мислење за зреење на нашиот народ дели и Поповски.

Според него, работата на комисиите за историја се корисни за „зреење на македонскиот народ“.

-Дури и без ЕУ и НАТО, овие процеси да ги изодиме, за нашето зреење како народ, рече Поповски, во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 ТВ.

Коронавирус