петок, 17. септември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Хеликоптерите го гаснат пожарот во Кочани, цела ноќ се водеше битка за зачувување на складот на Макпетрол

Хеликоптерите го гаснат пожарот во Кочани, цела ноќ се водеше битка за зачувување на складот на Макпетрол

Хеликоптерите се вклучија во гаснењето на пожарот во Кочани.

Синоќа главната битка се водеше над ридот во индустриската зона на Кочани кој се протега до селото Тркање. сепак, главната цел беше да се заштити складот наМкапетрол, бидејќи тоа беше темпирана бомба која можеше да направи голема штета, односно да отиде во неповрат целата идустриска зона, но и приватни имоти.

Во целата ситуација вчера големата самопожртвуваност на граѓаните со припадниците на противпожарните единици и другите служби помогна во спречување на поголема катастрофа, бидејќи пламените јаизци стигнаа веднаш до куќите и меѓу нив.

Најнови вести

Коронавирус