четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 17
home Вести

Хашим Тачи ги повика Албанците во Македонија да поддржат промена на уставното име

Хашим Тачи ги повика Албанците во Македонија да поддржат промена на уставното име

Претседателот на Република Косово, Хашим Тачи, синоќа беше гостин во емисијата „Опинион“ на телевизија Клан за да зборува за можното решение со Србија и неговото влијание врз регионот. Меѓу другото, Тачи зборуваше и за референдумот во Македонија, при што ги повика Албанците во Македонија, масовно да излезат и да го поддржат престојниот референдум за промена на името.

-Ги повикувам Албанците во Македонија да излезат и масовно да го поддржат референдумот. Договорот меѓу Косово и Србија нема да влијае на територијалниот интегритет во Македонија. Господинот Ахмети и Тачи го поддржуваат овој договор, рече меѓу другото претседателот на Косово, Хашим Тачи.