сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 40
home Вести

Хаос во Ѓорче Петров, а граѓаните оставени сами на себе – беснеат неколку пожари, пола општина моли за вода!

Хаос во Ѓорче Петров, а граѓаните оставени сами на себе – беснеат неколку пожари, пола општина моли за вода!

Чад се издига кај пругата во населбата Даме Груев. Гори и во Скопје.

Пожар проголтува тревна површина, а чадот се гледа и од самата улица.

Граѓаните на Ѓорче Петров информираат дека се активни повеќе пожари во оваа скопска општина, а голем проблем е и фактот што немаат вода.

„Пожари беснеат низ целата општина, после депонијата во Ново Село, Орман и Ѓорче кај Јурија моментално пожар и во меѓу Ѓорче и Даме Груев кај касарната. Во исто време пола општина моли за вода Орман, Кучково и најново во Хром“, објавуваат граѓаните.

Жителите информираат дека бараат помош од Владата, ЦУК и градоначалникот, но велат никаде го нема како да пропадна.

-Голема подршка и благодарност до пожарникарите да не се тие тешко нас, велат ѓорчепетровци.

Коронавирус