среда, 28. септември 2022. Вести денес: 86
home Вести

Хан на Твитер: ЕУ не додели датум за преговори со Македонија

Хан на Твитер: ЕУ не додели датум за преговори со Македонија

Лидерите на Европската Унија не постигнаа договор за доделување датум за почеток на преговори со Македонија и со Албанија, објави еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, на „Твитер“. Тој наведува дека тоа може да има негативни последици, вклучително и ризик од дестабилизација во регионот на Западен Балкан.

„Лидерите на ЕУ не успеаја да ја исполнат својата посветеност за отворање на преговори за пристапување со Северна Македонија и Албанија“, напиша Хан.

 

Коронавирус