среда, 21. април 2021. Вести денес: 164
home Вести

Хакирани медицински податоци на 15 милиони Канаѓани

Хакирани медицински податоци на 15 милиони Канаѓани

Служби за кибер заштита покренаа истрага за хакерски напад со кој се украдени здравствени досиеја, каде има лични информации на 15 милиони Канаѓани.

LifeLabs, кои извршуваат анализи на  крв и други тестови низ Канада, во писмото до клиентите соопшти дека нивните имиња, информации за контакт, броеви на здравствени картички и резултатите од лабораториските тестови можеби биле откриени при компјутерски напади врз нивните компјутери минатиот месец.

Повеќето од погодените се во Онтарио или Британска Колумбија.

Компанијата исто така соопшти дека платила неоткриена сума на хакерите за да ги вратат податоците и ангажирале експерти за компјутерска безбедност за да ги изолираат и заштитат вклучените компјутери и да го утврдат степенот на истекување на информациите.

Коронавирус