среда, 28. октомври 2020. Вести денес: 141
home Вести

Хакерски напад на веб страницата на ДИК, нападнат и агрегаторот Time.mk

Хакерски напад на веб страницата на ДИК, нападнат и агрегаторот Time.mk

Во Државната изборна комисија ги добиваат резултатите од локалните избирачки места, но сепак не можат да ги објават резултатите на својата веб страна, најверојатно затоа што е на мета на хакерски напад.

Истовремено, најголемиот агрегатор на вести во државава, Time.mk се најде на удар на сајбер напад. Игор Трајковски од Time.mk на неговиот профил на социјалната мрежа „Твитер“ објави дека агрегаторот е под “DDOS” напад.

Покрај ова, моментално не се достапни повеќе веб страници на истакнати македонски медиуми.

Коронавирус