четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 2
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Хакери го “нападнаа“ Државниот инспекторат за животна средина

Хакери го “нападнаа“ Државниот инспекторат за животна средина

Државниот инспекторат за животна средина соопшти денеска дека синоќа биле цел на хакерски напад.

-Околу 12:00 часот на полноќ, на 18-ти наспрема 19-ти јануари 2021 година, поголем број медиуми добиле стари соопштенија испратени од е-мејл адреси на Државниот инспекторат за животна средина, стои во соопштението на ДИЖС.

Според првичните информации, како што наведуваат оттаму, во консултации со стручни лица, потврдено е дека станува збор за хакерски напад во е-мејл платформата на Инспекторатот.

-Овој настан го сметаме за притисок врз работата и сакаме да ја известиме целата јавност дека ќе продолжиме со извршување на нашата работа, на транспарентен и отчетен начин, упорно и неселективно, се наведува во соопштението на Инспекторатот. (МИА)

Коронавирус