сабота, 4. декември 2021. Вести денес: 50
home Вести

ГУЖВА НА ГРАНИЦА: На „Богородица“ и „Дојран“ се чека и по половина час

ГУЖВА НА ГРАНИЦА: На „Богородица“ и „Дојран“ се чека и по половина час

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини Богородица и Дојран за излез од нашата држава се чека околу 30 минути, а на останатите премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата, соопшти Автомотосојузот.

Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Тоа посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Коронавирус