понеделник, 5. декември 2022. Вести денес: 178
АКТУЕЛНО

Скопје БЛОКИРАНО, Данела Арсовска со СПЕЦИЈАЛЦИ се брани од СКОПЈАНИ и новинарските екипи

home Вести

Груевски: Ова е брука од суд (ВИДЕО)

Груевски: Ова е брука од суд (ВИДЕО)

„Ова е брука од суд. Против мене се води политички процес“, рече поранешниот премиер Никола Груевски на крајот од денешното рочиште за предметот „Тенк“ за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра.

„Ова е политички процес против мене, како и сите обвиненија на СЈО. Не сум изненаден што не ни ги прифативте приговорите“, рече Груевски. На ова судијката Добрила Кацарска го опомена Груевски да не зборува за политика во судницата. „Јас не би ја мешал политиката да не е ова политички процес. Може и новинарите да станат вештаци. Ова е брука од суд“, рече Груевски. Тој побара одговори од судијката зошто се одбиени приговорите за бомбите како доказ и за вештачењата на СЈО.

Претходно неговиот адвокат Димитар Дангов побара од судијката утре да не се одржи рочиште. Според адвокатот, било нечовечки Груевски во шест дена секој ден да се појавува на судењата што се водат против него. Судијката го прифати барањето и следното рочиште за „Тенк“ го закажа в петок. Исто така, судот на денешното рочиште ги одби сите 5 приговори на одбраната.

Извор: а1.он

Коронавирус