среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 82
home Вести

Груевски останува пратеник

Груевски останува пратеник

Собранието на Република Македонија денеска не му го одзеде мандатот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

На пленарната седница немаше двотретинско мнозинство, односно 80 пратеници колку што предвидува Уставот. Од вкупно 87 присутни пратеници, 58 гасаа за, а 28 против.

Коронавирус