вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 103
АКТУЕЛНО

Црн рекорд: 2341 новозаразени, нови 26 починати од коронавирус

home Вести

Груби во Собрание: Ако нема слушалки учете албански оти е јазик на иднината во Северна Македонија

Груби во Собрание: Ако нема слушалки учете албански оти е јазик на иднината во Северна Македонија

Албанскиот е јазик на иднината, порача пратеникот Артан Груби на седницата на собраниската Комисија за евроинтеграции на која се дискутираше за евроинтегративните процеси во Република Македонија по Самитот на Европскиот совет овој месец, на кој Македонија не доби датум за преговори.

Оваа забелешка на Груби следуваше откако пратениците од опозицијата реагираа дека немаат слушалки за превод, кои се неопходни, бидејќи комисијата се води на албански јазик согласно собранискиот Деловник.

Груби побара од собраниските служби да обезбедат слушалки за сите пратеници.

Најнови вести

Коронавирус