недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 80
home Вести

Груби: Училиштето кое до вчера ги бркаше Албанците, денес е 100 отсто албанско

Груби: Училиштето кое до вчера ги бркаше Албанците, денес е 100 отсто албанско

Артан Груби, шеф на кабинетот на лидерот на партијата Али Ахмети, во својот пост на Фејсбук за преименувањето на училиштето „Никола Вапцаров“ во „Имри Елези“, припадник на ОНА кој загина во војната во 2001 година, констатира дека „на крајот, народот и правдата, секогаш извојуваат победа“.

Груби пишува дека училиштето во кое предавала мајка му, а тој учел и во кое сега таму се образуваат и неговите деца, конечно е 100 отсто албанско.

„Мајка ми, учителка, беше дел од училиштето уште од првиот ден од основањето, заедно со тетка ми, сопругот на тетка ми, кој веќе е починат и беше првиот од албанските учители што го избркаа заедно со многу други.

Колку ѓаволски креативни причини се измислуваа за да ги избркаат од работа, од употребата на албанскиот јазик, до цртање на орелот на таблата, подигнување на два прста, заговори и друго.

Мајка ми се пензионираше во истото училиште каде ги виде и ги доживеа сите предизвици на системот заедно со другите наставници, но сите тие не запреа и израснаа многу здрави генерации.

Ардијан, мојот постар брат, Ветон, мојот помал брат, јас, мојата ќерка Хера до вчера, мојата втора ќерка Јуна од годинава, ние сите сме дел од генерациите на тоа училиште со многумина од моето семејство и пријатели.

Тоа училиште чиј директор до вчера беше Трајко, денес ја има Мерита, до вчера ги бркаше Албанците, денес е 100 отсто албанско, вчера се викаше „Никола Вапцаров“, денес се вика „Имри Елези“, име на ученик на ова училиште, паднат борец!

Каков е овој живот, на крајот, народот, правдата, секогаш издвојува победа!“, напиша Груби.

Најнови вести

Коронавирус