среда, 28. јули 2021. Вести денес: 134
home Вести

Груби: Покрај премиер, тројца албански министри за надворешни работи во регионот. ИСТОРИЈА!

Груби: Покрај премиер, тројца албански министри за надворешни работи во регионот. ИСТОРИЈА!

Неколку часа по средбата меѓу Заев и Ахмети, портпаролот на ДУИ, Артан Груби на својот Фејсбук профил се пофали дека партијата го добила Министерството за надворешни работи.

-Покрај премиер, тројца албански министри за надворешни работи во регионот. ИСТОРИЈА!, напиша Груби.

Уште од вчера се шират шпекулации која партија, кој ресор ќе го води.

Според неофицијални и непотврдени информации од ДУИ, оваа партија освен МНР, ќе ги води и министерствата за финансии и економија и секторот евроинтеграции, додека на СДСМ ќе му припаднат Министерството за внатрешни работи, правда и одбрана.

Коронавирус