петок, 30. септември 2022. Вести денес: 169
home Вести

Груби: Новото име е договорено, се преговара за деталите!

-Не е најголем проблем само формата на името, туку што содржи другиот дел од договорот, а кој се однесува на јазикот, идентитетот, националноста, употребата и преводот, рече Груби.
Груби: Новото име е договорено, се преговара за деталите!

Пратеникот од ДУИ Артан Груби, денес во Њујорк, се среќава со медијаторот Метју Нимиц, со цел да му понуди дополнителни идеи за решавање на спорот за името.

Тој, за Гласот на Америка, најави дека ќе му достави и образложение за сите седум точки од неговиот предлог, кои допрва ќе треба да се разгледуваат.

Груби вели дека начелно формата на новото име е постигната, и оти сега се преговараат деталите, а ја повика и опозицијата да стане дел од решението.

-Не е најголем проблем само формата на името, туку што содржи другиот дел од договорот, а кој се однесува на јазикот, идентитетот, националноста, употребата и преводот, рече Груби.

Коронавирус