петок, 30. септември 2022. Вести денес: 174
home Вести

Груби ги повика иселениците да се самопопишат во што поголем број

Груби ги повика иселениците да се самопопишат во што поголем број

Првиот вицепремиер Артан Груби преку Фејсбук ги повика иселениците да се мобилизираат и да се самопопишат во што поголем број.

„Од 1 март до 31 март, секој иселеник може да се регистрира на веб-страницата на статистичкиот субјект: https://census.stat.gov.mk/. Ве молам за максимална свест и мобилизација. Споделете и известете го семејството“, напиша Груби на Фејсбук.

Инаку од денеска почнува попишувањето на одредени категории граѓани како вработените во дипломатско-конзуларните претставништва и нивните семејства, на дијаспората, припадниците на армијата во странство, затворениците и бездомниците.

Оваа активност во рамки на Пописот на населението, домаќинствата и становите ќе се спроведе од денес, 1 март и ќе трае до 21 април.

Ju lutem, mos e leni pa u regjistruar. Mobilizoni, njoftoni, senzibilizoni secilin familjar dhe person që e njifni….

Posted by Artan Grubi on Недела, 28 февруари 2021

Коронавирус