недела, 31. јули 2022. Вести денес: 0
home Вести

Грозданов: Моменталната политичка структура треба да биде засрамена од драмата која се случи со Мијалков

Грозданов: Моменталната политичка структура треба да биде засрамена од драмата која се случи со Мијалков

Виктор Грозданов аналитичар и колумнист во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за целата ситуација во државата односно за случајот со Мијалков и посочи дека моменталната политичка структура треба да биде засрамена за случувањата со Мијалков.

-Околу драмата со Мијалков прво мислам дека треба да се засрами моменталната политичка структура затоа што мислењето во јавноста е дека имаше континуирана коалиција помеѓу Мијалков и Заев и луѓе кои ја чувствуваат таа коалиција и воопшто не им веруваат во она што се случи посебно со она ненадејното појавување пред Суд и она ексклузивата на една телевизија. За ова мислам дека тие си играат со интелегенцијата на луѓето. Мене она кое најмногу ме интересираше во тој дел е дека министерот за внатрешни работи беше тотално дезориентиран и дезинформиран за она што се случува околу моменталното неприсусутво во јавноста на Мијалков, рече тој.

Во текот на своето гостување Грозданов зборуваше и за гласањето на довербата на владата и според него тоа претставувава една демонстрација насила која била тотално непотребна.

-Што се однесува до владиното мнозинство од вчера за жал траеше еден ден. Прво покажаа една тотално недемократска филозофија, кои дојдоа на власт дека ние се наоѓаме во заробена држава, дека претходната власт ги озурпирала сите власти. Вчера видовме една демонстрација на сила која што е тотално непотребна. Опозицијата има формално правно дознаено дека на самата седница се бара доверба на владата,а нашиот премиер вообичаено излажа. Заев излажа дека бил прв премиер кој побарал доверба и тоа не е точно, додаде Грозданов.

 

Најнови вести

Коронавирус