четврток, 13. мај 2021. Вести денес: 123
home Вести

ГРОМ со поддршка за семакедонскиот мирен протест за настаните од 27 април

ГРОМ со поддршка за семакедонскиот мирен протест за настаните од 27 април

Граѓанската опција за Македонија – ГРОМ го поддржува мирниот протест кој ќе се одржи на 25 април, а по повод 27 априлските настани.

ГРОМ и тогаш и сега осудува секаков вид насилие посебно насилието во парламентот, но најостро го осудува реваншизмот, селективниот пристап на обвинетите и осудените како и историски највисоките изречени затворски казни за луѓето кој што беа изманипулирани и се практично жртва на СДСМ.

Фактот дека по овој настан СДСМ воведе двојазичност, го смени името на државата, го дерогираше македонскиот идентитет и јазик и го смени Уставот, укажува дека осудените за тероризам не се бореле против уставниот поредок туку го штителе истиот.

СДСМ и Зоран Заев покрај промената на името, воведоа двојазичност и го исфрлија АСНОМ од Уставот и уште еднаш се потврди дека овие луѓе беа уставобранители а денешната власт уставонапаѓачи или агресори.

Затоа ГРОМ го повикува своето членство и симпатизери на 25 април да излеземе пред Владата на Република Македонија во 11 часот и да дадеме поддршка на уствобранителите и да побараме слобода за нив.

Коронавирус