среда, 1. февруари 2023. Вести денес: 17
home Вести

Грција се огласи по изјавите на Хан дека за две недели ќе се реши спорот со името

Грција се огласи по изјавите на Хан дека за две недели ќе се реши спорот со името

Грчкото Министерство за надворешни работи (МНР), попладнево преку соопштение реагираше на изјавата на еврокомесарот Јоханес Хан повикувајќи го да престане да дава погрешна слика за преговорите.

– Го повикуваме комесарот Хан да престане да дава погрешна слика за преговорите кои, како што се покажува, не ги разбира. Најмалку што може да направи е да престане да ги поткопува, соопштуваат од МНР на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

МИА