среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 150
home Вести

Грчката Скај ТВ: Отворено е истрагата за купувањето на фирмата на ЕДС на Анѓушев

Грчката Скај ТВ: Отворено е истрагата за купувањето на фирмата на ЕДС на Анѓушев

Грчката телевизија Скај објавува дека се отворило истрага за купување на ЕДС  на Кочо Анѓушев од страна на грчката државна компанија за електродистрибуција (ДЕИ)  за 4,8 милиони евра како и заемите на фирмата во висина од 26 милиони евра.

Купувањето се случило неколку месеци пред Преспанскиот договор, при што владата никогаш не ја донела почетната цена што Анѓушев ја побарал, како и условите на договорот биле објавени во јавноста.

Според истражувањето откриено е дека парите на (ДЕИ) легнале на лична сметка на Анѓушев, додека аквизицијата била направена по предлогот на подружницата на (ДЕИ) во Албанија, каде што бил поставен поранешниот гувернер на шеќерната индустрија и извршен директор на СИРИЗА, Џорџ Ланзас.

Според информациите откриени вчера од страна на шефот на компанијата, Манолис Панагиотакис, двајца членови на одборот на директори се уште двајца обвинители во (ДЕИ).

Локални избори 2021