недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 0
home Вести

Грчева: Ги повикувам луѓето да ги запомнат пратениците по име и презиме кои ја редефинираа нашата држава

Грчева: Ги повикувам луѓето да ги запомнат пратениците по име и презиме кои ја редефинираа нашата држава

Јас ги повикав луѓето да ги запомнат овие пратеници бидејќи се уникатни, бидејќи тие ја редефинираа нашата држава, рече Солза Грчева во емисијата „Ѕид“ на Алфа Телевизија.

Грчева говореше за пратениците кои дадоа зелено светло за воведување на Законот за јазиците во Македонија со кој се руши унитарноста на државата.

-Јас верувам дека на некои од нив ќе им требало и дрога пред да влезат да гласаат. Малку им се и платите. Само ги замолив луѓето да ги запомнат по име и по презиме сите оние Македонци кои што ставиле потпис и кренале рака со зелено светло. Да не се лажеме, ова не излегува од потребите на малцинството, ова излегува од потребите на Зоран Заев да има влада колку толку стабилна влада, истакна Грчева.

Ова е годината кога ние станавме од унитарна – бинационална држава да не се лажеме. Влеговме во преговори со Грција без црвени линии, констатираше Грчева.

-Многу јасно се преговара за нови име кое не е за надворешна употреба, туку е за целосна употреба. Се спомнаа убаво и јасно и пасоши и лични карти и дипломи и се што треба. Грците од тоа не отстапуваат. Дај Боже бидејќи тоа ни е единствената шанса да преживееме бидејќи од овде без црвените линии, само со црната линија е безусловна капитулации. Единствена шанса ни е Грција да не попушти рече Грчева.

Инаку, вчера во Собранието на Република Македонија пратениците со 69 гласа ЗА и ниту еден против или воздржан го изгласа Законот за јазиците, во Собранието не беа присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ.

Покрај пратениците на СДСМ за законот гласаа и сите други пратеници од владината коалиција.

Ова се пратениците кои гласаа ЗА Законот за јазици:

1. Томислав Тунтев – ЗА
2. Анета Симеска – Димоска – ЗА
3. Павле Богоевски – ЗА
4. Костадин Ацевски – ЗА
5. Диме Велковски – ЗА
6. Сашко Атанасов – ЗА
7. Лидија Тасевска – ЗА
8. Милева Ѓорѓиева – ЗА
9. Мирослав Јовановиќ – ЗА
10. Панче Иванов – ЗА
11. Ристе Ташев – ЗА
12. Александар Кирацовски – ЗА
13. Бетиане Китев – ЗА
14. Тања Ковачев – ЗА
15. Васко Ковачевски – ЗА
16. Сашко Костов – ЗА
17. Катерина Кузмановска – ЗА
18. Жаклина Лазаревска – ЗА
19. Мери Лазарова – ЗА
20. Хари Локвенец – ЗА
21. Бранко Маноиловски – ЗА
22. Никица Корубин – ЗА
23. Горан Милевски – ЗА
24. Соња Миракивска – ЗА
25. Горан Мисовски – ЗА
26. Јован Митрески – ЗА
27. Јулиана Николова – ЗА
28. Бери Рабаџиевска – Наумовска – ЗА
29. Илија Николовски – ЗА
30. Стево Пендаровски – ЗА
31. Костадин Костадинов – ЗА
32. Татјана Прентовиќ – ЗА
33. Чедомир Саздовски – ЗА
34. Кети Смилеска – ЗА
35. Славица Шуманска – Митева – ЗА
36. Ирена Стефоска – ЗА
37. Мира Стојчевска – ЗА
38. Фросина Ременски Тошевска – ЗА
39. Благојче Трпевски – ЗА
40. Петар Атанасов – ЗА
41. Ивана Туфегџиќ – ЗА
42. Јагода Шахпаска – ЗА
43. Татијана Лалчевска – ЗА
44. Мухамед Зекири- ЗА
45.Џеват Адеми- ЗА
46.Ејуп Алими- ЗА
47. Али Ахмети- ЗА
48. Амди Бајрам- ЗА
49. Теута Биљаљи- ЗА
50. Африм Гаши- ЗА
51. Артан Груби- ЗА
52. Мерал Узеири-Ферати- ЗА
53. Агим Муртезанов- ЗА
54. Мирсада Емини-Хасани- ЗА
55. Фадил Зендели- ЗА
56. Енес Ибрахим- ЗА
57. Реџеп Мемеди- ЗА
58. Реџаил Исмаили- ЗА
59.Алија Камберовски- ЗА
60. Неџбедин Каремани- ЗА
61. Ѓулумсер Касапи- ЗА
62. Весел Мемеди- ЗА
63. Маја Морачанин- ЗА
64. Ферид Мухиќ- ЗА
65. Самка Ибраимоски- ЗА
66. Сурија Рашиди- ЗА
67. Талат Џафери- ЗА
68. Агим Шаќири- ЗА
69. Шпреса Хадри- ЗА

Коронавирус