среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 63
home Вести

Граѓаните во ек на пандемија не се откажуваат од правење свадби- кривични пријави за угостителски објекти ширум Македонија

Граѓаните во ек на пандемија не се откажуваат од правење свадби- кривични пријави за угостителски објекти ширум Македонија

Кривична пријава за прекршување на протоколите за работа добиле угостителски објекти во Скопје, Гостивар, Тетово, Боговиње и Арачиново кои организирале свадби со поголем број маси и без доволно растојание.

Со новите измени што веќе се во собраниска процедура, Инспекторатот ќе може и да издаде решение за забранана дејност од 10 до 30 дена и парични казни.

Државниот пазарен инспекторат добил ветување дека следната година ќе им бидат одобрени 20 нови вработувања. До тогаш, ќе се снаоѓаат како умеат.

Коронавирус