понеделник, 3. август 2020. Вести денес: 56
home Вести

Граѓаните од ИЕ 3 повеќе му веруваат на Јанушев отколку на Николовски, покажува анкетата на McLaughlin & Associates

Граѓаните од ИЕ 3 повеќе му веруваат на Јанушев отколку на Николовски, покажува анкетата на McLaughlin & Associates

За потребите на ВМРО-ДПМНЕ американската агенција McLaughlin & Associates направи истражување на јавното мислење. Од партијата велат дека ВМРО-ДПМНЕ има соработка со повеќе агенции со кои прави тековни мерења на јавното мислење.

Анкетната куќа која соработува со американскиот претседател Доналд Трамп испрати свои луѓе во Македонија, кои во изминатиот период константно вршеа реални испитувања на јавното мислење на граѓаните за кого ќе гласаат.

Според последните резултати, ВМРО-ДПМНЕ ќе оствари победа во 5 од 6-те изборни единици. Во ИЕ 3, според анкетата Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ ќе го победи Љупчо Николовски од СДСМ.

 

Коронавирус