понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 71
home Вести

Граѓаните кои ќе излезат од државата, ќе мора да потпишат изјава дека 3 месеци нема да се вратат назад

Граѓаните кои ќе излезат од државата, ќе мора да потпишат изјава дека 3 месеци нема да се вратат назад

Секој граѓанин кој ќе реши да излезе од државата, ќе мора да потпише изјава дека три месеци нема да може да се врати назад. Ова е заклучок донесен на денешната владина седница што го соопшти техничкиот премиер Оливер Спасовски.

Тој апелираше до граѓаните во овој момент да ги одложат патувањата и да не му пркосат на вирусот.

– Државата има капацитети, имаме планови за оваа ситуација. Мора да има разбирање од сите граѓани и мора да се знае дека тоа што се дава како мерка, мора да се почитува. Ова не е состојба во која некој ќе може да избира, истакна Спасовски.

Коронавирус