петок, 30. јули 2021. Вести денес: 152
home Вести

Граѓаните и порачаа на власта која ги откорна буквите од опера и балет: Таа е „Македонска опера и балет“ (ФОТО)

Граѓаните и порачаа на власта која ги откорна буквите од опера и балет: Таа е „Македонска опера и балет“ (ФОТО)

До редакцијата на КУРИР пристигнаа фотографии од Македонската опера и балет која се наоѓа во строгиот центар на градот.

Револтирани граѓани по одлуката владата предводена од Зоран Заев да го промени нејзиното име и да го избрише зборот „Македонска“ од оваа институција тие го возвратија ударот порачувајќи им на сите дека станува збор за „МАКЕДОНСКА“ опера и балет.

Инаку отстранувањето на името Македонија или Македонска/и/о доаѓа по потпишување на Договорот со Грција каде целосно се брише историјата на Македонија како држава и народот кој живее во неа.

Коронавирус