четврток, 5. октомври 2023. Вести денес: 0
home Вести

Граѓаните и медиумите револтирани: Филипче калкулира со бројките, ново заразените се дознаваат по 16 часот

Граѓаните и медиумите револтирани: Филипче калкулира со бројките, ново заразените се дознаваат по 16 часот

Јавноста овие денови преку социјалните мрежи го изразува својот револт поради чудната одлука на Министерството за здравство кое бројката на ново заразени лица ги објавува речиси доцна попладнето.

Јавноста прашува дали и министерот за здравство Венко Филипче можеби калкулира со бројките?

Тие потсетуваат дека порано прес- конференции министерот имаше дури и по неколку пати во денот, додека сега се доцна попладнето, а бројките преку официјалните соопштенија на Министерството за здравство излегуваат на крајот од денот.

Јавноста стравува и дека бројката секојдневно е далеку поголема од реалната, па затоа доцна се објавуваат податоците.

Инаку ваквото сомневање во јавноста се појави особено откако вчера Филипче преку соопштение апелираше до медиумите да не објавуваат никакви бројки на ново заразени лица додека не ги добијат истите официјално.

Министерот за здравство Венко Филипче попладнево упати апел до медиумите да не објавуваат непроверени информации за бројот на заболени од КОВИД-19.

– Деновиве голем број на медиуми уште рано наутро објавуваат неофицијални и речиси секогаш неточни информации за бројот на новозаболени. Од самиот почеток на оваа криза лично јас и целиот мој тим за односи со јавноста сме ваш партнер. Веќе 100 дена навремено, прецизно и транспарентно ја известуваме јавноста. Ги соопштуваме сите детали за новозаболените од Ковид-19, се со цел медиумите да имаат точна информација. Уште еднаш ги замолувам медиумите да престанат да изнесуваат шпекулативни и непроверени информации околу бројот на заболени лица од Ковид-19. Ги молам да ја зачуваат својата улога и задача која ја имаат кон јавноста за навремено, точно и проверено известување, напиша Филипче на Фејсбук.

Непримерно е, вели Филипче, во ситуација кога имаме секојдневно заболени и секојдневно известуваме и за секоја најмала промена, да се шпекулира со податоци токму од страна на оние кои треба да обезбедат прецизна информација за јавноста.

– Со тоа се внесува конфузија кај населението и недоверба во институциите, а искрено верувам дека ова не е целта. Објавувањето број на новозаразени со Ковид-19 од страна на медиумите не смее да биде трка на ексклузивитет, затоа што станува збор за чувствителни информации за здравјето и животот на граѓаните. Објавувањето на вакви непроверени информации е уште повеќе несфатливо затоа што Министерството за здравство редовно ги објавува сите информации, а доколку има промени и по неколку пати во денот. Сите прашања на новинарите се одговараат постојано и на дневно ниво. Искрено се надевам дека оваа пракса ќе престане, а ние ќе продолжиме со навременото и точно информирање, вели Филипче во својот статус на Фејсбук.

Најнови вести